tel: +420 776 080 211
e-mail: greiz@centrum.cz
Zde naleznete snad skoro vše o morčátkách. Něco z historie, pořízení, krmení, vitamíny, minerály, ubytování , péče, rozmnožování a výstavy.
Morče je velmi milým společníkem, zřídka kousne a péče o něj je snadno zvládnutelná.
Morče pochází z Jižní Ameriky (Peru, Chile...). Kde dodnes slouží jako potrava. V přírodě morče žijí ve skupinkách, proto když si pořizujeme morčátko samotné musíme se mu dosti věnovat a nahradit mu společnost ostatních morčátek.
Do Evropy se morčata dostala v 16.stol. díky holandským mořeplavcům.
Teď několik zakladních čísel ze života:
porodní hmotnost | 50 - 120g (může být i vyšší) |
tělesná hmotnost dospělých | 700 - 1300g |
pohlavní dospělost u samic | 8-10 týden |
pohlavní dospělost u samců | 4-8 týden |
interval mezi jednotlivými říjemi | 13 - 20 dní |
délka gravidity | 58 - 72 dní |
věk při odstavu | 4 týdny |
tělesná teplota | 37 - 39°C |
dech | 100 - 150/min. |
tep | 300/min. |
objem krve | 5 - 7ml/100g ž. hm. |
erytrocyty (červené krvinky) | 4,5 - 7o106/mm3 |
leukocyty (bílé krvinky) | 5 - 12o103/mm3 |
hemoglobin (červené krevní barvivo) | 11 - 15g/100ml |
bilirubin (žluté žlučové barvivo) | 0,24 - 0,3mg/100ml |
glukosa | 50 - 120mg/100ml |
Říje trvá u samic asi 50 hodin. Ovulace se objevuje asi 10 hodin od začátku říje. Spermie jsou schopné oplodnit vajíčko do 15 hodin. Ideální věk samice pro první připuštění je 5-6 měsíců. POZOR:Samička musí mít své první mladé do 1 roku,mezi 7 a 12 měsícem věku dochází k vytvoření pevného spojení pánevních kostí ve stydké oblasti.
Před koupí by sme se měli zamyslet: Proč si chceme morčátko pořídit? Budeme se o něj moct dostatečně starat? Co s morčátkem, když pojedeme na dovolenou? Chci morče na mazlíka nebo chov?...
Pokud si vše ujasníte a ste si jisti, že k pořízení nic nebrání směle do toho.
Morčátka se dají koupit ve zverimexech, ale bohužel v mnoha případech jsou nemocná nebo napadená parazity. Také nemůžeme počítat, že s takovým to morčátkem budeme chodit na výstavy a o čistokrevném chovu taky není řeč. Tato morčátka jsou ideální na mazlíky či hobby chov.
Další možností je přímo od chovatele. Žadný rozumný chovatel by vám neměl prodat nemocné morčátko. Dá vám o morčátko mnoho informací (narození, rodiče...). Můžete si od něj pořídit morčátko na čistokrevný chov, výstavy nebo jen na mazlíka.
Ještě je možnost koupit morče na burze, výstavě...
Ale ať si berem morčátko odkudkoli měli bychom dát pozor na:
Morčata jsou býložravci (živí se výhradně rostlinou potravou). Potrava morčeti zůstává v trávicích orgánech 2-7dní, proto je důležité dbát na správnou výživu. Hlavně na dostatek vit C.
Látky důležité pro život a správnou látkovou výměnu. Při jejich nedostatku mohou nastat vážné poruchy zažívání a nemoci způsobené nedostatky vitamínů. Proto je důležité dbát na pestrou stravu!
Důležitost pro: rozmnožování, vejcovody, růst, kůži, tkáně v ústech, nosní a krční dutinu,oční dutinu, střevní stěnu, dýchací trubici a obranný systém.
Nedostatek: zpomalený růst, náchylnost k očním chorobám, infekcím (hlavně dýchacích cest), kožním chorobám a také ochrmutí.
Zdroje: tráva, kadeřavá kapusta, mrkev, kukuřice, zelí a sušená zelená píce
Je soubor vtaminů (B1, B2,...). Z nich nejdůležitější pro morčata jsou:
Vitamin B1 (thiamin): důležitý pro látkovou přeměnu, podporuje chuť k jídlu, zabraňuje nervovým chorobám.
Vitamin B2 (riboflavin): důležitý pro dobrou funkci enzymů při látkové výměně, důležitý pro správný průběh březosti. Nedostatek postihuje nervy a způsobuje ochrnutí.
Vitamin B6 (pyridoxin): důležitý pro látkovou výměnu a zpracování uhlovodíků.
VItamin B12 (kobalamin): podporuje účinek jiných vitaminů a aminokyselin. Zabraňuje chudokrevnosti a poruchám růstu, také důležitý pro dobrý vývoj plodů.
Zdroje: morče je schopno si tento vitamin vyrobit ve střevech za pomocí bakterií, zelená píce, luštěniny, mléčné výrobky
Nejdůležitější vitamín pro morčata. Morče není schopno si tento vitamín samo v těle vytvořit. Tudíž je potřeba ho dostatečně doplňovat - pestrá strava, uměle přidáním do vody.
Nedostatek: morče hubne, špatně se pohybuje, ztrácí kondici, často leží na boku, aby si zadní končetiny odpočinuly, srst více přilne k tělu, oči ztrácí lesk, ztuhnutí a otoky kloubů, neschopnost se rozmnožovat, špatný růst, problémy s kůží a sratí, tvoření krevních sraženin -> chudokrevnost, záněty dásní, zabarvení a vypadávání zubů, náhlé umrtí samičky v pokročilém stádiu březosti nebo narození mrtvých či slabýcch mláďat, záněty střev, průjmy, dýchací problémy a nakonec smrt.
Zdroje: tráva, kadeřavá kapusta, zelí, brokolice, paprika, šípky, čekanka, petžel, pomeranč, mandarinka, kapustičky....uměle přidáváním do vody Celaskon, C-compositum, šípkový sirup...
Nedostatek vzniká hlavně jednostranou výživou. V některých případech je vitamin C zvláště dodávat:
Důležitost pro: dobrou látkovou výměnu vápníku a fosforu při tvorbě kostry, oplodnění a během březosti.
Nedostatek: měknutí kostí, nedostatek vápníku v kostech, ochrnutí končetin a rachitridu.
Zdroje: morče je schopno si tento vitamin tvořit samo v kůži vlivem ultrafialového zaáření slubečních paprsků. I přes to musí být v potravě obsažen. Hlavním zdrojem je zelenina.
Důležitost pro: rozmnožování, imunitní systém, výživu rostoucích mláďat a dobrou fukci mozku.
Nedostatek: ochrnutí, problém rozmnožování a vývoje plodu, nervové choroby, též mozku, narušení svalů a vazů.
Zdroje: listová zelenina, kukuřice, pšenice
Také soubor vitaminů stejně jako B.
Důležitost pro: srážlivost krve
Nedostatek: vnitřní a podkožní krvácení
Zdroje: morče si může tento vitamin vytvořit samo v tlustém střevě, přesto musí být v potravě obsažen. Zdroje zelené rostliny.
Malé množství minerálů je nezbytný pro správnou fukci organismu. Morčata je přijímají z rostlin, které je získavají z půdy.
Nejdůležitější minerály jsou železo, draslík, mangan, zinek, vápník, hořčík, sodík, chlór, měď, jod, selen a kobalt.
Vápník a fosfor: důležité pro látkovou přeměnu a tvorbu kostí
Sodík: důležitý pro tělesné tekutiny, výskyt v krevním a mízním oběhu
Mangan: podporuje plodnost, nervovou činnost a dobrý zdravotní stav
Železo a měď: důležité při tvorbě hemoglobinu (krevní barvivo), který rozvádí po těle kyslík
Ubikace musí být vždy na místě kde není průvan, příliš vlhko a velké horko.
Ať už se rozhodneme pro jakékoli bydlení mělo by být dostatečně veliké. Minimální prostor na jedno morče je 40x50cm.
Klec: vzdušná lehce přenosná, vršek může posloužit i jako provizorní výběh na zahradě, umělý spodek se dá dobře vysprchovat ve vaně, na pletivo se dají dobře zavěsit napáječka, ale podestýlka hodně vypadává ven
Plastbox: lehce přenosný, podestýlka moc nevypadává, dobře se dá zavěsit napáječka, mohou se vysprchovat ve vaně, ale je zde špatná cirkulace vzduchu
Akvárium (terárium): morče je dobře vidět, podestýlka nevypadává, můžete mít rozměr jaký chcete, ale jsou težké a křehké -> špatná manipulace, komplikace se zavěšením napáječky
Podestýlka: nejčastěji se používají hobliny - dobře sají, levné; méně vhodné jsou piliny - jsou příliš prašné a dráždí morčátkům sliznice -> pšíkání, oční problémy..; dřevěné válečky, kukuřičné drtě...
Morčeti se musíme denně věnovat. Hlavně jestli nejeví nějakou známku nemoci...
Důležité je také umět správně morče zvedat. Vždy musíme morčeti podpírat rovnoměrně celé. Morče nikdy nezvedáme za kůži, těsně za hlavou nebo za hrudník.
Důležitá je také péče o chrup. Jelikož je morče hlodavec zuby u neustále dorůstají a musí si je obrušovat. Na obrušování jsou dobré větvičky z ovocných stromů, minerálná kameny, tvrdý chleba...
Dále musíme kontrolovat drápky zda nejsou přerostlé. Dlouhé drápky způsobují morčeti bolestivou chůzi a také způsobují kroucení prstů. Proto je nutné je pravidelně zastříhávat nebo umožnit morčeti si je někde pravidelně brousit. Př: dát do ubikace cihlu...
Neméně důležité je také pravidelné čištění ubikace. A alespoň jednou do měsíce řádně vydezinfikovat (př: Savo, ocet...). Při každém čištění řádně vymýt misku na zrní a napaječku.
Vodu musíme denně vyměnovat! Též odstraňovat zbytky nesnědené potravy zvláště zeléného krmení (mohlo by dojít k zapaření a následnému úhynu morčátka).
Péče o srst je též velmi důležitá. Pokud morče příliš pelíchá může to souvisest s vyskou teplotou okolí, mohou být v srsti cizopasníci a nesprávná výživa. U krátkosrtých plemen není péče nijak náročná, občas morčátko pročešem. U dlouhosrstých je to náročnější. Pravidelné česání, pokud máme morčátko na výstavy tak nás čeká i natáčení na papilony (papírové natáčky). Pokud je morčátko špinavé nebo ho potřebujeme zbavit vnějších parazitů je možno ho vykoupat, ale musíme dát pozor na to, aby se nám morčátko nenachladilo. Voda musí být vlažná! Ideální po koupeli ho vysušit fénem.
Pokud máme morčátko jen na mazlíčka není nutné, aby mělo mláďata.
Když se rozhodneme pro chov, měli bychom si uvědomit zda budeme moci zajistit mláďatům nový domov.
Důležité je se také ujistit zda máme samečka či samičku viz. Rady a nápady.
Dále jestli je samice zdravá, dostatečnou váhu min. 700g, má optimální věk 5-6měsíců POZOR:Samička musí mít své první mladé do 1 roku,mezi 7 a 12 měsícem věku dochází k vytvoření pevného spojení pánevních kostí ve stydké oblasti.
Samičky pohlavně dozrávají ve věku 8-10 týdnů, ale na mladé je příliš mladá. Není vhodné příliš brzké zabřeznoutí, neboť ještě není ukončen její tělesný vývoj a mláďata narozená takto mladé samičce by mohla být slabá.Sameček pohlavně dozrává ve věku 4-8 týdnů ideálně používat do chovu ve věku 3 měsíců.
Samička má každých průměrně 16-19 dní říji. Lze to snadno poznat na jejím chování pokud je ve společnosti ostatních morčat stačí jen jedno samička napodobuje samečka vrká, přešlapuje a snaží se naskakovat na své spolubydlící.
Březí samička nepotřebuje nijak zvláštní péči. Jenom musíte zvýšit přísun potravy, vitamínu C, B, A, minerálních látek. Samička je březí 58-72 dní a ke konci březosti by jste ji neměli brát příliš do ruky a pokud je to nezbytné, pak s velkou opatrností a musíte ji dostatečně podepřít zadeček. O druhé půlky březosti jsou již cítit pohyby mláďat, dost často i vidět. Před porodem pohyby ustávají (mláďata nemají v břiše už moc prostoru), ale nesmí ustat úplně! V tomto období je vhodné samečka oddělit jelikož samička několik hodin po porodu je schopna znovu zabřeznout.
Počet mláďat je různý od 1-6 (průměrně 2-3). Morčata se rodí již osrstěná, mají otevřená očíčka a dokonce před porodem se jim vyměňují mléčné zuby za trvalé. A do hodiny už pobíhají okolo maminy.
Porod je velice rychlý obvykle trvá 20-30min. Mláďata se rodí průměrně 5 min po sobě.
Dobré je mláďata po porodu zkontrolovat zda jsou v pořádku. Nemusíme se bát, že samička mláďata nechá. Již první den můžeme pozorovat jak mláďata ochutnávají potravu dospělých, ale mateřské mléko je pro ně nezbytné.
Samička kojí většinou 3 týdny někdy i déle. Ve 4 týdnech bychom měli oddělit samečky (mohli by již nakrýt samičky).
Ideální je, aby samička měla max 2-3 vrhy do roka.
Nejdůležitější je být členem Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců. Pak mít morčátko, které odpovídá standardu. Na stránkách klubu si vybrat výstavu poslat přihlášku.
Asi tak týden před výstavou bychom měli morče připravovat. Prohlédneme zda nemá přerostlé drápky, kdyžtak zastřihneme, případně i našlapky. Zuby přiměřeně dlouhé, oči a uši zda jsou čisté bez výtoku. Srst musí být bez lysin, parazitů, slepenců ... Pokud cokoli objevíme raději morče na výstavu nebereme mohlo by onemocnět a následně uhynout nebo by nebylo posouzeno.
Vhodné je morče vykoupat, obzvláště u světlých je to nutnost. Koupeme ve vlažné vodě nepoužíváme lidské přípravky ideální jsou pro kočky či psi, dnes jsou k dostání i speciálně pro morčata. Morče důkladně namydlíme, ale pozor na oči, nos a uši! Důležité je zkontrolovat mazovou žlázu zda okolí není slepené, špinavé... pokud tak důkladně vymýt. Po opláchnutí morče nejlépe vysušíme fénem, u krátkosrstých stačí důkladné vytření do sucha, ale pokud je chladnější prostředí lepší je také vyfénovat. U dlouhosrstých je fénování nutnost, srst by jinak splsnatěla.
U morčat kde je vyžadována hrubší srst není dobré koupat těsně před výstavou, koupel zjemní srst.
U krátkosrstýcm morčat je důležité důkladné vyčesání uvolněných chlupů a též i protrhání dlouhých chlupů.
Dlouhosrstá jsou na přípravu náročnější. Česání je samozřejmostí, Idelní dát papiloty, natáčky, skřipečky či gumičky, aby nedošlo k znečištění, okousání či zamotání srsti.
Dále budeme potřebovat potvrzení od veterináře. Proto je nutné den před výstavou zajít za vaším veterinárním lékařem, aby vám vystavil potvrzení. A pak už nic nebrání a hurá na výstavu.
Ukázka bodovacího lístku viz. Výstavy