ČESKY
ČeskyEnglishDeutche
Morčata > Ostatní > Nemoci

Nemoci

Plíseň

Přenosná na člověka.
Nejčastěji se začíná objevovat na nose a okolo uší a očí. V místek výskytu dochází k vypadávání srsti. Ve většině případů plíseň nesvědí, a proto, když se morčí hodně drbe má to jinou příčinu (většinou svrab). Pokud se neléčí, rozšiřuje se dále na končetiny a zbytek těla. Nejčastěji se objevuje u mladých nebo stresovaných jedinců (březost, poporodní období, onemocnění, transport ...), u dlouhosrstých se objevuje častěj (většinou jsou skrytými přenašeči). Často probíhá skrytě tzn. než dojde k oslabení organismu (březost, transport...) na morčíkovi nic nepoznáme.

O jakou plíseň se přesně jedná zjistí veterinář seškrabem a následnou kultivací.
Osvěčená je koupel v Imaverolu ředěném v poměru 1:50, který se neoplachuje. Tuto koupel (pozor na oči, nos a uši!) je potřeba několikrát zopakovat (ideál 2x týdně po dobu 14 dnů).
Dalším osvědčeným je krém Canesten nebo také Nizoral (krém, šampón, tablety).
Vždy je dobré navštívit svého veterinárního lékaře, aby určil správnou léčbu.

Selhání ledvin

Akutní selhání ledvin se vyvíjí během několika hodin nebo dnů. Příčiny takového to selhání mohou být požití jedu, ztráta velkého množství krve, zánět ledvin...
Chronické selhání ledvin je hlavní příčinou úhynu v důsledku ledvinného onemocnění. U Almičky se projevily tyto příznaky - byla unavěnější, občasný třes, poruchy pohybového aparátu, časté močení zápach. Chuť k jídlu ji nepřešla i pila, ale vše následně vyloučila. U každého morčátka mohou být příznaky různé. Nefunkčností ledvin dochází k hromadění metabolického odpadu v krevním řečišti, rozpadají se zábrany bránící pronikání látek z krve do moči a selhávají i další základní procesy řízené ledvinami.
Selhání ledvin má často souvislost s potížemi srdce.
Pokud Váš veterinář jako diagnozu stanoví selhání ledvin, je lepší morčí nechat uspat a ušetřit ho bolestvé smrti (ano je to težké, ale je to nejrozumnější řešení ).
Léčba je možná a tu určí Váš veterinář, ale v 99% končí neúspěchem.

Svrab

Přenosný na člověka.
Způsobuje zákožka svrabová, která žije pod povrchem kůže, kde si samičky hloubí chodby a kladou vajíčka, živí se kožními šupinkami, mazem, nečistotami na povrchu těla. Projevuje se urputným drbáním až do krve -> strupy, dále vypadáváním srsti. Určení se provádí seškrabem a prozkoumáním pod mikroskopem.
Osvědčený je Ivomec,který se aplikuje injekčně po 10 dnech a zopakuje se 2-3x.
Ale pozor! Nesmí se dávat březím a kojícím samicím! U nich se mi osvedčila koupel (pozor na oči, nos a uši!) v Neostomosanu ředěném v poměru 1:400. Nechá se působit asi 10min a poté se důkladně opláchne. Toto opakujeme 2x týdně po dobu 2-3 týdnů.
Také je potřeba umýt vše s čím morčátko přišlo do styku též v roztoku Neostomosanu naředěném v poměru 1:200. Nechat působit a poté též důkladně opláchnout.
Pokud máme morče s mnoha strupy, je lepší ho umístit na papírové utěrky nebo podložky pro mimča, které se budou snadno měnit, aby nedošlo k případné infekci rány.
Pokud se svrab neléčí, může dojít až k smrti!
Morče na obrázku není mé, pouze chci ukázat kam až to může dojít.

Chlamydiová infekce

Chlamydie patří mezi nejrozšířenější mikroorganismy (bakterie) u zvířat i u lidí. Častější výskyt je u mladých samic. Chlamydiový zánět může postihnout sliznici močové trubice, Bartholiniho žlázy, děložní hrdlo, sliznici děložního těla nebo vejcovody. Při neléčené infekci může vzniknout absces v pánvi, záněty jater, sleziny, střevních kliček, poškození vejcovodů s následnou sterilitou, případně tzv. cervikální intraepiteliální neoplasie - poškození epitelu děložního hrdla, které se počítá k předrakovinovým stavům (prekancerosám).
Léčba je antibiotická. Musí být dostatečně dlouhá a účinná, aby došlo k úplnému vyléčení infekce.
U morčat (Chlamydophila caviae) se chlamidiová infekce vyskytuje ne moc často. Za to králici na ně trpějí častěji, a tudíž když spolu žijí, králík (pokud je infikovaný) morče nakazí. Na člověka není přenosné.
Ke zjištění chlamidií se provádí výtěry a pak následná kultivace. Jeden vzorek vychází na cca 300kč.
U mě se bohužel morčátka nakazila od jednoho, které žilo s králíky. Než se zjistilo o co se přesně jedná umřeli mi 3 samice včetně miminek .
Před porodem byli zdravé, čiperné a jakmile začli rodit, tak o mimča nejevili zájem, ani sebe nečistili a začli umirat, smrt nastala do 48 hod po porodu. U samců se to neprojevuje, ale mohou je přenášet krytím. Všichni byli přeléčeni atb Klacid (dávka 15mg/1kg živé váhy po 12 hod) po dobu 14 dnů. Antibiotika naštěstí zabrala.

Na obrázku jsou chlamidie pod mikroskopem.

Zápal plic

Zápal plic je zánět plícní tkáně, způsoben bakteriemi, viry a jinými organismy. Zápal plic má různé stupně závažnosti, podle příčin a věku. Projeví se u jedinců s oslabenou imunitou (březost, stres, častý transport, prochladnutí, špatná strava...).
Přenáší se přímím kontaktem a pomocí kapénkové infekce proto je nutné morče oddělit!
Člověk může při zánětu plic své morča nakazit!
Nejčastějšími příznaky jsou kýchání (někdy může morče kýchat kvůli prašnému senu nebo pilin), výtok z nosu, teplota (normální je 37,5 - 39°C), nechuť k jídlu, naježená srtst, abnormálně rychlé či pomalé dýchání. V takovém to případě je nutné navštívit veterináře, který podá antibiotika. Nutné je také podání zvýšené dávky vit. C, dopřát morčátku teplo a klid. Bohužel né vždy se podaří morčátko zachránit .

Všenky

Všenky jsou žlutobílí, 1 - 2 mm velcí parazité, živí se šupinkami kůže, nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata. Způsobují velkou svědivost -> morče se hodně drbe může až do krve (možnost infekce). Nejčastěji se vyskytují na zadečku při velké invazi všude. Srst řídne, tvoří se šupinky a stroupky.
Osvědčený je Neostomosan, Stronghold... Také je důležité vyčistit ubikaci nejlépe Savem nebo jiným dezinfekčním přípravkem.
Na obrázku všenky v srsti. Jsou to malé tečky. Šipka ukazuje na dvě vedle sebe.

Kokcidióza

Je to parazitální onemocnění způsobené několika druhy prvoků – kokcidií, které při masivním rozmnožení poškozují střevní sliznici, stěny nebo tkáň jater. V mnoha případech oboje. Přenáší se trusem a močí. Mimo tělo morčete mohou přežívat tak, že se obklopí schránkou zvanou cysta, kterou opustí až při dostatku vláhy. Rozbředlá, někdy krvavá a tmavě zbarvená stolice - jasný příznak kokcidiózy dále můžeme vidět, že morče sedí v koutě, značně se chová jinak a má naježenou srst. Velkou ztrátou tekutin dochází k rychlému hubnutí a vysoušení. Jednoduché vyšetření stolice u veterináře může prokázat výskyt této choroby. Tato nemoc se dá léčit docela snadno, ale musí se plnit hygienické požadavky. Důkladně vyčistit ubikaci, kde se nákaza vyskytovala.
Dobré je morčata preventivně proti kokcidióze přeléčovat. K léčbě se používají hlavně léky na bázi sulfoamidů (sulfamidin, sulfakombin, klozanit, baycox 2,5%...).
Vždy je dobré se poradit s vaším veterinárním lékařem.

Abscesy

Vzniká infekcí (streptokoky) zvnějšku - např. po zranění.
Jelikož se streptokoky vyskutují normálně na sliznici, tak pokud dojde v tlamičce k nějakému poranění (přerostlé zuby, špatně postavené, nevhodné krmivo...) mohou pak v lymfatických uzlinách na hlavičce nebo na bříšku způsobit abscesy. Izolace nemocných zvířat je naprosto nutná. Pokud absces sám nepraskne, musí se otevřít, odstranit hnis, vydezinfikovat a doléčit antibiotiky. Musí nasadit veterinární lékař. U starších morčat se tyto hnisavé otoky mohou vyskytovat na bříškách chodidel. Bohužel se občas po vyléčení objeví znovu.

Plynatost (tympatie)

Jedná se o velmi závažný problém. V žaludku a ve střevech dochází k vytvoření nadměrného množství plynů zejména po zkrmení většího množství mokré či zapařené trávy, jetele, vojtěšky, určité druhy zelí, kedluben…
Morče má zvětšené a bolestivé břicho, zrychleně dýchá, žaludek a střeva jsou velmi napjatá. Pro morče je to velmi bolestivé. Někdy končí i smrtí. Záchrana morčíka záleží na včasné návštěvě vetrináře.
V tomto případě je nutné navštívit veterináře!
Poté je nutné dodržet dietu pouze seno, voda, zrní. Během léčby žádné zelené krmení. Po ukončení léčby můžeme opět pomalu navykat na předešlou stravu.

Průjem

Příčin průjmu je celá řada.

  • kokcidióza
  • hypervitaminóza vit. C
  • dietní chyba (mnoho zeleného krmení, více ovoce...)
  • infekce (salmonela, kokcídie, giardie, tasemnice a oblé červy...
  • po léčbě antibiotiky (antibiotika ničí i bakterie způsobující nemoci, ale i prospěšné mikroorganismy->potíže s trávením, protože mikroflóra chybí. Ve střevech se množí klostrídie, bakterie produkující toxiny, jež se vstřebávají do krve a zapříčiňují otravu krve. Při tomto se objevuje krvavý průjem, apatie a velmi rychlí úhyn. Tomu můžeme zabránit podáváním na tzv. probiotika (Probican pasta, Lacidofil, jogurt s živou kulturou ...), která napomáhají doplnit chybějící střevní mikroflóru.

Při lehkém průjmu bez výrazných známek onemocnění, morče přijímá potravu, pije, má zájem o okolí, je veselé, je nutné morče držet v teple a suchu, nutností je častější měnění podestýlky, k podáváme seno a vodu a probiotika. Pokud průjem neustane do dvou dnů je nutné navštívit veterináře. Pokud morče trpí nechutenstvím, apatií, má naježenou srst.

Problém s chrupem

Morče má nahorní i dolní čelisti dva řezáky a 4 stoličky. Zuby neustále dorůstají a při nedostatečném obrušování přerůstají a způsobují problémy s příjmem potravy. Zuby se během jídla obrušují. Příčinou špatného obrušování může být nesprávné postavení čelistí a zubů, příliš měkká strava, poranění, infekce nebo genetická dispozice .
Hlavním příznakem přerostlých zubů je především nechutenství, obtížné žvýkání a polykání při zachování chuti, dále zvýšený výtok slin (mokrá srst okolo tlamy, na spodní části krku), hubnutím.

Zuby můžeme uštípnout, ale je to pouze dočasný řešení. Zkracování je potřeba provádět pravidelně každých 4 - 6 týdnů po celý život morčete. Úštípnutí zubů provádí veterinář u řezáků často bez anestezie, při krácení zadních zubů je narkóza nezbytná.
Též je důležitý vit. C, který upevňuje zub v dásni, při nedostatku chrup žloutne, viklá se a nakonec může i vypadnout.

Proto se nedoporučuje chovat na postižených jedincích. Dále musíme morčátků zajistit vhodné krmení (podávat tvrdé pečivo, větvičky ovocných stromů, minerální kameny...).






Fantom Chlum - CHS čistokrevných morčat s PP
2009 Created by M-Design, Publikační Systém Fantom PSF 3.5 CAVIA EDITION
Pracuji ...